Syropy, nalewki i inne pyszności

Już od jakiegoś czasu za oknem panuje jesienna aura. Można powiedzieć, że jesień wkroczyła w nasze życie pełną parą. Dla wielu jest to pora, która ani nie napawa energią, ani zdrowiem. Szczególnie dla osób z obniżoną odpornością organizmu. A do takiej grupy należą chorzy na mukowiscydozę.

Kiedy nie tak dawno po dwóch tygodniach od zakończenia dożylnego przeleczenia zacząłem czuć się gorzej, a po kolejnym tygodniu po prostu zachorowałem, stwierdziłem że trzeba podjąć jakieś kroki, aby całe to chorowanie nie zakończyło się ponownie antybiotykami.

I tak rozpoczęła się moja przygoda z testowaniem różnego rodzaju syropów i nalewek. Swoimi próbami i efektami chciałbym się podzielić dziś z wami. Oczywiści nie będę się tu rozpisywał o prozdrowotnych właściwościach tego typu środków, bo to wszystko już dawno zostało dobrze opisane i wszystkie te informacje można odnaleźć w czeluściach Internetu. Przejdę więc do konkretów.


Syrop z cebuli, cytryny i Miodu

Przepisów na różnego rodzaju syropy z cebuli, cytryny i miodu są w Internecie dziesiątki, a może i setki. Ja do swojego syropu wykorzystałem: 3 cebule, 3 cytryny oraz 500 ml płynnego miodu. Znalazłem również przepisy, w których dodatkowo można wykorzystać kurkumę oraz imbir. W zależności od tego, co kto lubi.

Cebulę należy obrać i pokroić w drobne kawałki. Cytryny trzeba pokroić w plasterki, a te kolejno w połówki albo ćwiartki. Ważne, aby wcześniej cytryny dokładnie umyć i sparzyć w gorącej wodzie. Tak pokrojoną cebulę i cytrynę wkładamy naprzemiennie do słoika, zalewając, również naprzemian, miodem. Odstawiamy w zaciemnione miejsce i po 3 dniach syrop jest gotowy do spożycia.

Ja biorę go 3-4 razy dziennie po jednej łyżce stołowej – z racji tego, że ostatnio forma zdrowotna mi nie dopisuje. Jeśli czujemy się – że tak to nazwę – zdrowi, dawkę można spokojnie zmniejszyć do 2-3 łyżeczek dziennie (zamiast łyżek stołowych).

Syrop bezpośrednio po przygotowaniu
Syrop bezpośrednio po przygotowaniu
Składniki niezbędne do wykonania syropu
Składniki niezbędne do wykonania syropu

Nalewka z kasztanów

Jeśli chodzi o nalewkę z kasztanów, to również natrafić można na kilka różnych przepisów. Jedni do jej wykonania użwają kasztanów liczonych na sztuki, a inni na wagę. Różne mogą być także ilości wykorzystanego do przygotowania nalewki alkoholu.

W moim przypadku użyłem: pół kilograma kasztanów, które wcześniej umyłem i wysuszyłem, a następnie pokroiłem w połówki albo w ćwiartki. To wszystko wrzuciłem do szklanej butelki i zalałem 500 ml 40% alkoholu. Tak przygotowaną “miksturę” należy odstawić na miesiąc w ciemne miejsce i po tym czasie przecedzić, tak aby pozostała sama nalewka.

Jeśli chodzi o przyjmowanie, to najczęściej pisze się o dawce 2-3 razy dziennie, po pół łyżeczki. Podobno należy uważać, aby nalewki tej nie przedawkować, gdyż może to doprowadzić do nudności i wymiotów.

Nalewka przygotowana do umieszczenia w piwnicy
Nalewka przygotowana do umieszczenia w piwnicy

Pasta do zębów

Do przygotowania własnej pasty do zębów, zabierałem się już od kilku miesięcy. W sumie od momentu przeczytania niemieckojęzycznej książki pt. “Unheilbar gesund. Wenn Krankheit ein Geschenk des Schicksals ist” (tłum. Nieuleczanie zdrowy. Kiedy choroba jest darem losu), której autorem jest 40-letni chory na mukowiscydozę Szwajcar Christian Dobler.

Publikacja te jest pełna różnego rodzaju opisów tego, jak żyć, aby cieszyć się zdrowiem. Autor główny nacisk kładzie w niej na prawidłowe odżywanie się i temu punktowi poświęcona jest największa część książki. W wolnej chwili postaram się przybliżyć jeszcze jej zawartość, a na razie dzielę się przepisem na pastę do zębów, który to przepis dostępny jest również na niniejszej stronie internetowej.

Składniki do przygotowania pasty:

  • Olej lub tłuszcz kosokowy (bio) – 3 pełne łyżki stołowe
  • Kurkuma w proszku – 3 łyżki stołowe
  • Soda oczyszczona – 3 łyżki stołowe
  • Opcjonalnie węgiel w kapsułkach (taki przeciwko biegunce) – 5 sztuk.

Wszystkie składniki należy roztopić jednocześnie w szklanym naczyniu i dobrze rozmieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. W celu ostudzenia wstawić do lodówki. Po przygotowaniu pastę można przechowywać w łazience, a jej ostateczna konsystencja będzie zależała od tego, w jakiej temperaturze będzie się ona znajdowała.

Do mycia zębów pastę można nabrać bezpośrednio szczoteczką albo najpierw wykałaczką do zębów i potem nałożyć dopiero na szczoteczkę. Należy zwrócić uwagę na to, aby na szczoteczce znalazły się wszystkie składniki pasty. Czasami soda oczyszczona i kurkuma podczas zastygania opadają na dno pojemnika.

Informacja: kurkuma zafarbia wszystko na żółto – poza zębami. Po umyciu zębów szczoteczka na pewno będzie takiego koloru i taką już zostanie. Jeśli twoje zęby są wrażliwe na działanie sody oczyszczonej, można użyć jej mniej niż podano w przepisie albo z niej zrezygnować i zamienić na węgiel w kapsułkach.

Źródła: